Jak a čím si provonět Vánoce
Samozřejmě, že Vánoce to jsou nejen dárky pod stromečkem, kapr na talíři a příjemná vůně jehličí, ale i jiné vůně, které jsou s Vánoci spjaté. Například nelze pominout odedávna známou purpuru na plotně anebo doutnající františky, také vůně čerstvě upečeného cukroví s vanilkou anebo perníčků, jejichž vůně je naprosto nezaměnitelná. Nejčastěji však jsou původcem krásných vůní různé druhy koření.
Vůně VANILKY
Vánoční cukroví si nelze představit bez VANILKY. Věřte nebo ne, ale po staletí bývala vanilka i platidlem. Vanilka je vlastně orchidejí, která nás netěší jen svými květy, ale také aromatickými lusky. Do Evropy se dostala po objevení Ameriky. Obyvatelé Mexika ji používali nejen k okořenění čokolád a kakaa, ale také k výrobě voňavek a léčiv. Vanilkové květy se otvírají jen na velmi krátkou dobu, a tak bylo velmi problematické její opylení. Po objevu umělého opylení se její pěstování velmi rozšířilo. Vanilka se pěstuje pro aromatické lusky, které jsou zralé ke sklizni nejdříve po sedmi měsících od rozkvětu. Vůně a chuť vanilky je dána obsahem vanilinu, který je také vyráběn synteticky. Vanilka se vždy přidává do jídla až těsně před jeho dokončením. Vanilka se přidává především do sladkého pečiva, pudinků apod. Na vanilkový cukr stačí vložit 1 vanilkový lusk do sklenice, zasypat cukrem, nádobu uzavřít a po několika dnech takto získáte vanilkový cukr.
Aromatický ZÁZVOR
V mnoha rodinách se dodnes na Vánoce pečou medové zázvorky, z mletého sušeného zázvoru, rozpuštěného másla a medu. Poslední dobou jsme se u nás naučili používat ZÁZVOR hlavně syrový, léčí nejrůznější neduhy a hlavně pomáhá při prochladnutí, které je v zimním období velmi časté, vnitřně totiž prohřívá organismus. Vůni zázvoru si nejčastěji uvědomíme ve spojení s pečením perníku, do něhož se zázvor rovněž přidává. Můžeme se s ním však setkat i v pivu, sušenkách, limonádách anebo v masitých pokrmech. Věděli jste například, že žvýkání kandovaného zázvoru pomáhá při cestovní nevolnosti? Takže až na Vánoce budete cestovat, nezapomeňte si s sebou přibalit do zavazadla kandovaný zázvor.
KARDAMON pravý
Rozeznáváme dva druhy pravých kardamonů – zelený a bílý. Semena kardamonu se svěží citronovou vůní se užívají jako koření při výrobně uzenin, silice jsou používány při výrobě perníků a cukrovinek. Kardamon je rovněž součástí známé kořeninové směsi curry, která navíc obsahuje ještě osm dalších surovin: zázvor, kurkumu, kmín, koriandr, skořici, pepř, hřebíček a muškát, které jsou smíchány v různých váhových poměrech. Nepravý kardamom je hnědý, je cenově mnohem dostupnější a jeho vůně je spíše kafrová než citronová.
MUŠKÁTOVÝ OŘECH i květ
Vůně Vánoc je neodmyslitelně spjata i s dalším zajímavým kořením získávaným z muškátovníku pravého neboli macisu. Z jednoho rozložitého až 12 metru vysokého stromu můžeme získat hned dva druhy koření – muškátový oříšek a muškátový květ. Muškátový oříšek se běžně přidává do vánočních perníků, dezertů, punče a nesmí chybět ani v bešamelové omáčce. V kosmetice jej najdeme jako součást mýdel a jeho silice jsou používány do luxusních parfémů.
ANÝZ a jeho nezaměnitelná vůně
Botanicky je ANÝZ příbuzný kmínu. Již ve středověku byl znám po celé Evropě jako koření. Olejem z nažek anýzu se dochucuje velké množství likérů, které můžete ochutnat třeba právě o Vánocích. Ve Francii jsou to například pastis, anisette a pernod a také různé aperitivy. A navíc se odpradávna věřilo, že užívání anýzu zbavuje lidi mrzutosti, zkuste to tedy vyzkoušet třeba právě o letošních Vánocích!
Existuje ještě spousta dalších vůní, které máme spojené s obdobím Vánoc, a nemusí to být jen vánoční pečivo rovnou ve dvanácti druzích, jako třeba anýzové sušenky, pracny s hřebíčkem, nebo vanilkové rohlíčky, rumové perníčky atd. Mnohdy postačí, když si provoníte Vánoce třeba dekorací z pomeranče, do kterého vypichujete různé vzory pomocí hřebíčku vonného.