Jak se slaví Vánoce v USA
Je pravda, že každá země má jiné zvyky a některé se nedají příliš srovnávat ani s našimi ani s dalšími vánočními obyčeji. Například v USA domy ozdobené vánočními světly a žárovičkami spíše připomínají budovy v Las Vegas než decentně vyzdobené živé stromky, které stojí u vchodů do našich zahrádek a domů. Nu což, jiný kraj, jiný mrav.
Jako vánoční pozdravy rozesílají Američané pohlednice se Santa Clausem, ale i rodinné fotografie upravené na vánoční pohlednice. Vánoční stromky jsou v USA stejně oblíbené jako například u nás. Cena pravých jehličnanů je dosti vysoká, a tak jako náhrada za ně velmi dobře slouží vánoční stromky umělé, nebo stromky vypěstované v květináči anebo na vlastním pozemku. V kalifornské Passadeně byla vysazena před sto lety celá alej vánočních stromků, které se rozsvítí pravidelně od roku 1921 vždy na Štědrý večer.
Kaprem v jakékoli podobě vánoční hostiny v USA také nezačínají. Jejich hlavním vánočním jídlem je pečený krocan, upravený obvykle s nádivkou a servírovaný s chřestovou omáčkou a s bramborami. Jako příloha obvykle bývá například i bramborová kaše anebo míchaná zelenina či zavařenina. Popíjí se vaječný koňak a jako dezert se podává puding, případně koláče s ovocnou náplní.
V Americe roznáší dárky dobře známý Santa Claus. Tato tradice byla v novém světě rozšířena Holanďany, kteří označovali starého vánočního mužíka jako Sinter Klaas. Angličtí osadníci však toto jeho označení zkomolili, a tak se vžilo označení Santa Claus, které už běžně používali všichni noví přistěhovalci.
Clemente Clarke Moore, profesor anglické literatury byl tím, kdo přispěl svou básní sepsanou v roce 1882 k tomu, že se upustilo od každoročního předávání dárků z 6. prosince na 24. prosince. 56 veršů dlouhá báseň věnovaná autorovým dětem popisuje svatého Mikuláše, postavu vzhledově inspirovanou fyziognomií básníkova přítele, popisovaného jako rtuťovitého tlouštíka s dlouhým vousem, který si starosti se svým vzhledem rozhodně nedělá. Nevadí mu, že má nadváhu, je malý, stále se usmívá, ve tvářích má ďolíčky a nikdy neodloží svou fajfku nacpanou dobrým holandským tabákem. Od té doby jezdí americký Santa Claus v této podobě oblečený do červeného pláště a naleštěných holínek na saních s rolničkami, do kterých je zapřaženo osm sobů. Ze saní vysedne, aby proklouzl komínem do lidských obydlí a do punčoch zavěšených na klikách nebo krbech ukládal dárky pero děti. Proto také většina amerických dětí nechává pro Santu za oknem sklenici mléka a několik sušenek jako malé pohoštění.