Tradiční vánoční květiny
Vánoční atmosféra, to by především měla být dobrá nálady, pohoda, napsaná vánoční přání a blízkost všech, které máte rádi. Ovšem vánoční atmosféra, to je také vánoční výzdoba bytu a květiny, které k Vánocům již neodmyslitelně patří. K těm neznámějším patří vánoční hvězda neboli poinsécie, bramboříky, vánoční kaktusy a také amarylisy nebo azalky. Pojďme si tedy připomenout, jakou péči potřebují ke svému zdárnému růstu a bohatému kvetení.
Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima) – květina číslo jedna
Poinsécie, jak se jí také někdy říká, si získala svou oblibu především díky barevným listenům na vrcholku stonku, mezi nimiž se ukrývají nenápadné žlutozelené květy. Listeny vánoční hvězdy mohou být nejen červené, ale také lososové, růžové, smetanové nebo dokonce i dvoubarevné. Aby vám rostlina vydržela co nejdéle, pravidelně ji zalévejte odstátou nebo převařenou a poté vychladlou vodou a jednou za 2 týdny ji přihnojte slabým roztokem tekutého hnojiva. Vždy však myslete na to, že poinsécie nesnáší chlad a průvan.
Pokud budete vánoční hvězdu chtít dále pěstovat i po Vánocích, seřízněte její stonky po opadu listů nejméně o polovinu a omezte její zálivku. Počátkem léta pak rostlinu začněte vydatně zalévat. Pozor však dávejte na přemokření, to by mohlo způsobit uhnití rostliny. A jednou týdně rostliny začněte přihnojovat. Aby vánoční hvězda vykvetla, je nutné ji od začátku října po dobu asi šesti až osmi týdnů udržovat alespoň 12 hodin denně v naprosté tmě. Nesmí na ni působit ani přirozené ani umělé světlo. Navečer ji pak přiklopte lepenkovou krabicí nebo černým neprůhledným plastikovým sáčkem a ráno kryt opět sejměte. Jakmile se listeny začnou vybarvovat, rostlinu už nezakrývejte.
Vánoční kaktus (Zygocactus truncatus, Schlumbergera)
Vánočním kaktusům se nejlépe daří na světlém chráněném místě. Chránění před slunečním úpalem, a na jaře i v létě pravidelná zálivka, to je to, co jim maximálně vyhovuje. Jakmile zůstane voda stát v misce, hrozí nebezpečí uhnívání, takže přebytečnou vodu z misky vždy nejpozději hodinu po zálivce vylijte. Zálivková voda má být odstátá anebo vychladlá převařená. Na podzim je třeba vánočnímu kaktusu dopřát období klidu, zálivku omezit a rostlinu přestěhovat na chladnější místo. Jakmile se objeví poupata, je vhodná doba na přenesení kaktusu do místnosti s klasickou pokojovou teplotou. Se zálivkou buďte opatrní i v průběhu jeho kvetení.
Kromě květů v různých odstínech růžové či růžovočervené se můžete těšit také z bíle kvetoucích odrůd. S nakvetlou rostlinou nemanipulujte, neotáčejte ji, poupata rostoucí za světlem by odpadla, pokud by se měla náhle otočit jinam.
Brambořík (Cyclamen Persicum) – vánoční květina, která nezklame
Brambořík se pěstuje většinou jako sezonní květina. Je to ovšem škoda, neboť hlízy bramboříků se mohou zatáhnout a odpočívat v klidu, neprobuzené až několik let a po dlouhém období odpočinku se opět probudí k plné kráse květů a v obdivuhodném vzhledu. Hezká zimní zákoutí vytváří červeně a růžově kvetoucí bramboříky. Celkový dojem podtrhnou vždy vhodně barevně vyladěné květináče. Dnes zcela běžně pořídíte tři velikosti pokojových bramboříků: mini, midi a maxi, záleží jen na tom, kolik místa na ně doma máte.
Původ jména této krásné pokojové rostliny je ukryt pod zemí. Název získal na základě silné hnědé hlízy, ze které vyrůstá. Tyto hlízy se v průběhu let zvětšují, díky tomu se na jedné rostlině může vyskytovat až 30 květů. Zbarvení květů je různé od bílé barvy přes růžovou, lososovou až po červenou či purpurovou. Květy bývají pruhované, se zvlněnými okraji a dokonce dvoubarevné. Některé odrůdy navíc i sladce voní. Jiné odrůdy spíše upoutají svou zajímavou kresbou na listech. Některé mají listy mramorované, případně stříbřitě či světle zeleně lemované.
Bramboříky poutají pozornost nejen jako květina pokojová rostoucí v květináčích. Jejich krásné a zajímavě tvarované květy lze použít i řezané, a to do nejrůznějších květinových dekorací. Třeba na výrobu věnce. Květy můžeme proplést s břečťanovými listy a položit na plochý ozdobný talíř anebo na misku ve sladěné nebo kontrastní barvě. Velmi zajímavě a netradičně působí sněhobílé řezané květy bramboříku umístěné do dvou až tří stejných průhledných malých váz blízko sebe. Mezi květy pak stačí vložit několik proužků kůry. Krása této jednoduché dekorace vás jistě nadchne.
Jak pěstovat brambořík?
Bramboříkům prospívá chladné, polostinné místo s teplotou mezi 13°C až 18°C. Jestliže rostlině žloutnou a opadávají listy, je to signál toho, že rostlina je na teplém místě, které jí nevyhovuje. Brambořík je vděčný za zálivku do misky. Nikdy však nenecháváme v podmisce vodu stát. Přebytečnou vodu vylijeme. Nikdy nelijte vodu přímo na hlízu, zcela jistě by jí to způsobilo hnilobu.
Kvetoucí rostlině přidáme do zálivkové vody jednou za 2 týdny tekuté hnojivo určené na kvetoucí rostliny. Zvadlé květy je třeba pravidelně odstraňovat, a to i se stopkou. Odstranění je nutné provést tak, že stopky od hlízy odkroutíme.
Bramboříky při dobré péči vydrží i několik let, ačkoli jsou povětšinou považovány za rostliny krátkodobé. K tomu, aby zvládly přežít, ale potřebují, aby jejich hlízy počátkem jara zaschly. V klidu následně přečkají letní období. Po uvadnutí a odumření listů je třeba rostlinu vyndat z půdy a nechat ji někde v chladných prostorách zaschnout. V polovině léta, když začne jejich růstové období, je umístíme do květníku o stejné velikosti, jako byl ten předešlý. Do půdy je potřeba vkládat rostliny dosud nerašící, a to tak, že je pokryjeme zeminou přibližně do poloviny.
Jistě jste si pro vánoční období již vybrali svého květinového favorita, a tak vám přejeme, ať vám dělá radost nejen o svátcích, ale i dlouhá léta po nich.