VÁNOČNÍ BETLÉMY
Velká úcta k místu, kde se narodil Ježíš Kristus, vedla lidi už od středověku k myšlence, stavět repliku tohoto místa. Skutečné jesličky, ve kterých bylo děťátko uloženo, se staly dokonce uctívanou památkou, která byla v roce 642 ve stříbrné schránce umístěna do Říma. Vánoční betlém a vánoční jesle, na kterých odpočívá narozený Ježíšek se tak každoročně v době adventní symbolicky stavěl v křesťanských kostelích, a to ve zmenšené podobě.
Tématika vánočního betlému
Odtud pak později přenášeli tento zvyk lidé i do svých domovů. Papírový betlém je běžnou součástí vánoční výzdoby domácnosti, vyobrazuje často kromě Ježíška i jeho matku Marii, Josefa, také obyvatelé z okolí, kteří nosí malému dary. S betlémem se tradičně vyobrazuje i betlémská hvězda, která ukazovala cestu třem králům, kteří se novorozeňátku šli poklonit a samozřejmě i Archanděla Gabriela.
Betlémská kaple
Když se Herodes dozvěděl o narození Krista, vyděsilo ho, že by byla ohrožena jeho moc. Proto se rozhodl k radikálnímu kroku a nechal vyvraždit nemluvňátka, která se v té době v Jeruzalémě narodila. Věřil, že malý Ježíšek je mezi nimi. Rodiče však naštěstí před krutým zločinem stihli utéct. Památce betlémských nemluvňátek je zasvěcena například Betlémská kaple v Praze. Jedná se zároveň o místo, kde kázal Jan Hus.
Betlémské světlo
Symbolem míru a přátelství je betlémské světlo, plamínek, který je každoročně rozvážen skauty po celé republice. Světlo vyzvedává vybrané „Dítě světla“ přímo v místě narození Ježíše Krista. Tradici drží řada evropských zemí. Pravé betlémské světlo tak můžete mít díky cestě mladých skautů a předávání jeho plamínku na Vánoce doma i vy.
Betlémská hvězda
Betlémská hvězda je úkaz na nebi, který podle biblické tradice ukázal cestu třem mudrcům (králům), kteří putovali do Betléma, aby se zde poklonili narozenému Ježíškovi. Současně mu dali i vzácné dary. Betlémská hvězda je skutečný astronomický jev, kdy se k sobě přiblíží Jupiter a Saturn.