Vánoční stromek v květináči
Vánoční stromek v květináči? Symbolem prosincových dnů je vánoční stromeček, který přináší do našich domovů to kouzlo, na které se každý rok těšíme. Ne každý z nás je příznivec umělého vánočního stromku, a tak pravidelně každým rokem vyrážíme na trh s vánočními stromky a vybíráme ten ideální do našeho domova. Není však potřeba každoročně vybírat stromek nový, ale je možné pořídit si vánoční stromek v květináči a ten si každoročně na Vánoce ozdobit.
Bohužel se v obchodech (zejména ve velkých hobby marketech) můžete setkat se stromečky, které se sice „tváří“, jako že jsou pěstovány v nádobách, ale ve skutečnosti jsou pouze rychle zasazené. Vypadá to tak, že se stromek vytrhne s kořeny, které se zkrátí tak, aby se vešel do květináče či jiné nádoby a zasype se hlínou. Takový vánoční stromek v květináči sice vydrží déle než uříznutý stromeček, ale poté stejně uschne.
Pozor! Ne každý stromek v květináči je šťastný stromek.
A jak poznáte, že na vás obchodník šije boudu? Je to snadné. Stromeček opatrně mírně vytáhněte z květináče. Pokud to jde snadno a hlína od kořenů opadává, tak je právě případ, kdy byl chudák vytrhnutý ze země. Navíc si všimněte, že květináče těchto stromečků jsou obvykle špinavé od hlíny, kterou mají navršenou kolem kmínku. To je jak se snažili znovu nacpat hlínu ke kořenům.
Vánoční stromek v květináči, který se pěstuje odmala v nádobách k tomu určených, má kořenový obal hustě prorostlý. My si na Vánoce pouze vložíme takový stromek do ozdobného obalu a na čas je o atmosféru Vánoc postaráno. Je třeba si však uvědomit, že takovéto stromky jsou několikanásobně dražší než stromky řezané, a chceme-li, aby nám opravdu vydržely i několik let anebo je chceme přesadit do zahrady, musíme dodržet několik hlavních zásad.
Jak se starat o vánoční stromek v květináči?
V prvé řadě je nutné myslet na to, že se jedná o venkovní rostlinu, která právě ve vánočním období prožívá období vegetačního klidu. To znamená, že potřebuje chladné prostředí. Poté, co jej přineseme do bytu, do teplého prostředí, probudíme ho vlastně ze zimního spánku. Živý stromek tak sice nezačne opadávat, ale může uschnout. Z tohoto důvodu jej nenecháváme v teplé místnosti zbytečně dlouho.
Nejpozději po Třech králích by měl být vánoční stromek v květináči zase znovu venku. Jestliže ale touto dobou právě silně mrzne, není možné dát jej hned ven, ale musíme ho postupně otužovat a přivykat na opětovný pobyt venku. Otužíme ho nejlépe tak, že ho umístíme do světlé místnosti, kde se teplota pohybuje okolo 0 °C. Zde může být stromek v květináči prakticky až do jara. Je však nutné jej pravidelně a přiměřeně zalévat. Zemina u kořenů nesmí vyschnout, ale rovněž stromek nesmí stát dlouhodobě ve vodě. Velice prospěšné pro něj může být i občasné zvlhčení jehličí.
Otužený stromek můžeme po oblevě přenést do zahrady a zasadit ho do země i s květináčem. Při takovémto způsobu výsadby mu nehrozí promrznutí kořenů. Nevýhodou takovéto výsadby je, že nesmíme opět opomenout zálivku, neboť přes dno a strany květináče nemůže pronikat vláha dovnitř ke kořenům stromku. Ani shora do květináče mnoho nenaprší, jelikož husté jehličí přímo nad květináčem tomu zabraňuje.
Zvolíme-li pro vánoční stromek v květináči vhodné stanoviště chráněné před větrem a zastíněním, lze rostlinu na tomto místě ponechat až do příštích Vánoc. Za velmi nevhodné je pro pěstování považováno místo na prudkém slunci, kde se neustále mění teplota a navíc je tu ta skutečnost, že některé jehličnany, zvláště pak mladé jedle nesnášejí přímé slunce vůbec.